Ana Sayfa Genel USB belleklerin Yazma özelliğinin kapatılması.

USB belleklerin Yazma özelliğinin kapatılması.

3 dk ort. okuma süresi
USB belleklerin Yazma özelliğinin kapatılması. için yorumlar kapalı
0
1,299
flash-bellek

Merhaba ;

USB Diskler hayatımıza kolaylıklar getirdiği gibi, İşletmelerde veri hırsızlığı içinde kolaylık sağlamaktadır. Küçük ve kapasiteli olan bu ürünler ile firmalar ve işletmelerdeki veriler kolaylıkla şirket dışına çıkarılabilmektedir. Bunu engellemek için farklı yazılımlar olsa da sizlerle işletim sisteminin sağladığı basit 2 yöntem ile buna nasıl engel olabiliriz. Onu anlatacağız.

1.Yöntem USB Diskleri tamamen kapatmak.

Başlat/ çalıştır/ regedit

“HKEY_LOCAL_MACHINE/ System/ CurrentControlSet/ Services/ USBSTOR”  anahtarı altındaki “Start” değerini “4” olarak değiştiriyoruz ve makinamızı restart ediyorz.

Bu değişiklikten sonra bilgisayara takılan hiçbir USB Diskler çalışmıyor, ancak diğer tüm USB aygıtlar çalışmaya devam ediyor (Klavye, mouse, webcam, yazıcı, vs..). Bu yöntem ile USB portu asla tamamen kapatmış olmuyoruz. (Bu değerin regedit altında olması için bilgisayara en az birkez USB Disk takılmış olması gerekiyor. Yada bu değeri bizim oluşturmamız gerekiyor.) (Değer tekrar “3” yapılarak işlem geri alınabiliyor)

2. Yöntem ise USB Diskleri sadece okunabilir yapmak. USB Disklerin içeriğini okuyabilir fakat yazamayız. Bu işlem daha kullanışlı olacaktır.

Başlat/ Çalıştır/ Regedit

“HKEY_LOCAL_MACHINE/ System/ CurrentControlSet/ Control” anahtarı altında “StorageDevicePolicies” anahtarını yaratıyoruz. (Dikkat edin değer değil, anahtar)

Yarattığımız bu anahtar altında, değeri “1” olan “WriteProtect” isimli bir DWORD girdisi  yaratıyoruz.

Ve hepsi bu. Artık bilgisayara takılan USB Disk aygıtları ReadOnly modda çalışıyor ve içerisine veri yazılmasına izin verilmiyor. Yarattığımız anahtar silinerek işlem geri alınabiliyor.

 

01/09/2018 güncel

 

 

 

Daha fazla yeni yazı yükle
Daha Fazla Yazı Orhan Alkış
Bu kategoride daha fazla yazı Genel
Yoruma Kapalı

İlginizi Çekebilir

Windows 11

Windows 10 işletim sistemiyle bugüne kadarki en iyi deneyimi kullanıcılara sunan Microsoft…