Ana Sayfa Genel Intel Core i9 dizüstülere geliyor.

Intel Core i9 dizüstülere geliyor.

3 dk ort. okuma süresi
Intel Core i9 dizüstülere geliyor. için yorumlar kapalı
0
746
işlemci core i9

İşlemci devi Intel geçtiğimiz aylarda duyurduğu üst seviye yeni ailesi Core i9’un mobil versiyonunu da hazırlıyor. Sızan bilgilere göre mobil i9 şu an test aşamasında ve kısa süre içerisinde tanıtılacak. Detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

 

AMD’nin Ryzen işlemcileri ile birlikte tekrar kendisini büyük bir rekabetin ortasında bulan Intel, ilk olarak Core i3 ailesine dört çekirdeği getirerek rakibinin önüne geçmek istemişti. Ryzen Threadripper işlemcilerle benzer zamanlarda da Intel, Core i9 işlemci ailesini duyurmuştu. Çok yüksek performans iddiasında bulunan ve çoklu çekirdek konusunda rakibine kafa tutmak isteyen i9, ilk olarak masaüstü sistemler için tanıtılmıştı. Ülkemizde de satılmaya başlayan Core i9serisi işlemciler, ₺10.000‘ye varan fiyatlara satılıyor.

Mobil iş istasyonları ve oyuncu bilgisayarları için gelecek olan mobil i9’lar ilk olarak 8950HK ismiyle karşımıza çıkacak. AIDDA64 Extreme’in beta versiyonu sayesinde sızan bilgilere göre yeni işlemci 2018’in ilk aylarda satışa sunulacak.

Coffee Lake temelli ilk dizüstü bilgisayar işlemcisi olacak olan 8950K 6 gerçek çekirdeğe sahip. Sanallaştırma ile birlikteyse 12 iş parçacığı işlemci üzerinde yürütülebilecek. Hız aşırtma desteği olacak olan işlemcinin ne kadar güç isteyeceği henüz bilinmiyor. Ancak, bu kadar yüksek bir performansın ince bilgisayarlar ile sunulamayacağı ve büyük güç kaynakları gerektireceği aşikar.

intel-ilk-mobiaIntel Core i9 Mobil l-core-i9-islemci-icin-hazirlaniyor-sdn-03

AIDA64’teki sızıntıyla birlikte işlemci  devi Intel’in 8. ve 9.  nesil işlemcilerinin isimleri de belli oldu. i3 ve i5 ailesinde 8. nesil pek çok mobil ve masaüstü işlemci bu sayede ortaya çıktı. İşlemci isimlerindeki ‘T’ harfi düşük güç tüketimini, ‘K’ harfi işlemcinin çarpan kilitsiz olduğunu ve hız aşırtmaya izin verdiğini, ‘H’ harfi ise mobil işlemci olduğunu temsil ediyor.

Daha fazla yeni yazı yükle
Daha Fazla Yazı Orhan Alkış
Bu kategoride daha fazla yazı Genel
Yoruma Kapalı

İlginizi Çekebilir

Windows 11

Windows 10 işletim sistemiyle bugüne kadarki en iyi deneyimi kullanıcılara sunan Microsoft…